09170000
گزارش چیست؟
گزارش چیست؟
کرمان و کرمانیان منتظر استاد صنعتی هستند.
استاد به جایگاه می‌رود و جمعیت ذوق زده‌اند و ابراز احساسات می‌کنند. چشم‌ها پُر از اشک می‌شود. چند کلامی بیش‌تر سخن نمی‌گوید یعنی نمی‌تواند بگوید.
مراسم افتتاحیه در میان سروصدا و هیاهوی جوانان به پایان می‌رسد. سالن را ترک می‌کنند؛ زیرا فردا روز بزرگی است. باید با ذهن و دست در کارگاه‌های مجسمه‌سازی با هم رقابت کنند .‌‌‌‌….
آنچه خواندید بخشی از گزارش یکی از شرکت‌کنندگان در هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی بود که در مرداد ماه سال 1374 در کرمان برگزار شد.
نویسنده این مطالب پاره‌ای از اطلاعات مربوط به جشنواره از جمله زمان، مکان، شرکت‌کنندگان، چگونگی برگزاری، حوادث و وقایع، جزئیات برگزاری جشنواره، هدف از آن، دیدنی‌ها و شنیدنی‌ها، نکات تازه و عجیب و… را به ما منتقل کرد. این دانسته‌ها برای ما تازگی داشت. به‌چنین نوشته‌هایی گزارش می‌گویند. ممکن است گزارش کتبی یا شفاهی باشد؛ مثلا وقتی دوست‌تان درباره‌ی فیلمی که دیده‌اید از شما سوال می‌کند، شما به او گزارش شفاهی می‌دهید. همین گزارش را می‌توانید بنویسید و به‌طور کتبی به او بدهید. پس گزارش ارائه‌ی اطلاعات یا خبری به کسانی است که از آن بی‌اطلاع هستند.

هدف از گزارش نویسیدانتقال پیام ها، دیده ها، شنیده ها، تحقیقات و… است.

برخی از گزارش ها رسمی و اداری هستند یعنی شخص یا اشخاصی به سفارش سازمان یا اداره ای مامور تهیه آن می شوند. این کار معمولا با هدف های خاصی انجام می پذیرد؛ مانند گزارش های اداری، بازرگانی، اجرایی و…

دسته دوم گزارش ها شخصی هستند که بیش تر جنبه ی خصوصی دارند؛ یعنی به سفارش کسی نوشته نمی شوند بلکه نوشتن آن ها با ذوق و علاقه ی فردی همراه است.

مثل گزارش های تحصیلی، بازدیدها، وقایع و حوادث و..

از چشم انداز دیگر، برخی گزارش ها ادواری هستند که هر هفته یا ماه یا سال تکرار می شوند و برخی دیگر اتفاقی اند که بر حسب اتفاق و نیاز تهیه می گردند. گزارش رسمی یا غیر رسمی و ادواری یا اتفاقی می تواند فردی باشد؛ یعنی تنها یک نفر آن را تنظیم کند یا گروهی باشد که به دلیل اهمیت نوع گزارش، وسعت آن یا وقت در تهیه یا هر دلیل دیگر گروهی مامور تهیه آن می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو
دسته‌بندی‌ها
مقالات مرتبط